HISTORIA
Poradnia w Kostrzynie nad Odrą została powołana, na podstawie zgody Kuratorium Oświaty i Wychowania w Gorzowie Wlkp. z dnia 20 grudnia 1986 roku, przez Inspektora Oświaty i Wychowania w Kostrzynie nad Odrą panią mgr Helenę Gądek z dniem 1 września 1987 roku jako Rejonowa Poradnia Wychowawczo-Zawodowa.
W tworzenie nowo powołanej Placówki w sposób szczególny zaangażowani byli Inspektor Oświaty i Wychowania w Kostrzynie nad Odrą pani mgr Helena Gądek oraz pierwszy Dyrektor Poradni pani mgr Barbara Nieznańska.
Poradnia zlokalizowana została w centrum miasta przy dworcu PKP w Zespole Szkół w Kostrzynie nad Odrą przy ul. Piastowskiej 1. W pięciu małych pomieszczeniach zatrudnionych zostało wówczas ogółem sześciu pracowników ( dyrektor, psycholog, trzech pedagogów oraz referent administracyjny).
Nadzór administracyjny nad działalnością Poradni sprawował Inspektor Oświaty i Wychowania w Kostrzynie nad Odrą, nadzór merytoryczny Kurator Oświaty i Wychowania w Gorzowie Wlkp. Specjalistycznej pomocy dla nowo zatrudnionych pracowników udzielała Wojewódzka Poradnia Wychowawczo-Zawodowa w Gorzowie Wlkp.
Rejon działania Poradni obejmował Miasto Kostrzyn nad Odrą, Miasto i Gminę Witnica oraz gminę Górzyca. Z dniem 1 września 1988 roku dokonano zmian w rejonie działania Poradni poprzez wyłączenie Gminy Górzyca, a włączenie do rejonu działania Poradni placówek oświatowo-wychowawczych z terenu Gminy Słońsk.
Od 1990 do 1998 roku organem prowadzącym Poradnię było Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp.
Z uwagi na zbyt małą powierzchnię użytkową w 1991 roku Poradnia została przeniesiona do budynku Żłobka Miejskiego Nr 2 przy ulicy 22 Lipca 19. W 1993 roku Placówka po raz kolejny zmieniła swoją siedzibę. Przeniesiona została do zaadoptowanych na potrzeby Poradni pomieszczeń w budynku przy ulicy Osiedle Leśne 5 gdzie mieści się do dnia dzisiejszego.
W 1993 roku zmieniona została nazwa Placówki na Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. W dniu 31 grudnia 1998 roku przeszła na emeryturę pani mgr Barbara Nieznańska – Dyrektor Poradni.
W związku z reformą administracyjną kraju od 1 stycznia 1999 roku organem prowadzącym Poradnię jest Starostwo Powiatowe w Gorzowie Wlkp. Nadzór pedagogiczny sprawuje Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. Rejon działania Poradni obejmuje placówki oświatowe z terenu Miasta Kostrzyn nad Odrą oraz z terenu Miasta i Gminy Witnica.
W 1999 Starostwo Powiatowe w Gorzowie Wlkp. ogłosiło konkurs na dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kostrzynie nad Odrą.
Nowym dyrektorem Poradni w 1999r. została pani mgr Aniela Blatkiewicz.
Na przełomie lat w Poradni stopniowo zwiększana była kadra pedagogiczna. Kadrę pedagogiczną stanowią wysokiej klasy specjaliści, którzy systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe poprzez uczestnictwo w zewnętrznych i wewnętrznych formach dokształcania i doskonalenia zawodowego związanych z wykonywana pracą. Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska lokalnego w ciągu ostatnich lat znacznie poszerzony został zakres oraz jakość udzielanych różnych form pomocy w stosunku do dzieci, młodzieży, ich rodziców i nauczycieli. Możliwe jest to dzięki uzyskiwaniu przez nauczycieli innych specjalności: oligofrenopedagog, logopeda, socjoterapeuta, neurologopeda, surdopedagog, mediator, doradca zawodowy, terapeuta pedagogiczny oraz dodatkowych kwalifikacji w zakresie teorii, diagnozy i terapii dysleksji rozwojowej i w zakresie diagnozy i terapii dzieci z autyzmem.
W ciągu ostatnich lat znacznie poprawiły się warunki działania Poradni. Placówka wzbogacana jest w nowe testy diagnostyczne, pomoce dydaktyczne i edukacyjne programy komputerowe.
Wyremontowano i urządzono gabinet wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, gabinet do diagnozy i terapii pedagogicznej oraz sekretariat.
W pomieszczeniach Poradni zostały wymienione przez Urząd Miasta w Kostrzynie nad Odrą wszystkie okna. Sponsor Poradni - Firma POLCHAR przeprowadziła remont i dostosowała pomieszczenia sanitarne dla potrzeb dzieci niepełnosprawnych.
W urzeczywistnianiu misji Poradni zaangażowana jest kadra pedagogiczna oraz pracownicy administracji. Wszyscy dbają o pozytywny wizerunek Placówki. Efektem wspólnej pracy jest Poradnia przyjazna dzieciom, rodzicom i placówkom oświatowym.
Przeprowadzona w 2013r. ewaluacja zewnętrzna w zakresie procesów zachodzących w Poradni i funkcjonowania Poradni w środowisku wykazała, że Placówka spełnia wymagania w tym zakresie na poziomie wysokim i bardzo wysokim.
Profesjonalna pomoc i opieka, serdeczna atmosfera oraz pewność zachowania tajemnicy zawodowej sprawia, iż znacznie wzrasta zaufanie rodziców do korzystania ze specjalistycznej pomocy udzielanej przez naszą Poradnię, w której coraz częściej dostrzegają sprzymierzeńca w walce o dobro dziecka i jego rodziny.
W Poradni pracowali:
Andrzej Rzymowski - psycholog
1987r. – 1990r.
Ewa Bruś - pedagog
1987r. – 1990r.
Helena Gądek - pedagog
1990r. – 1990r.
Barbara Nieznańska - dyrektor
1987r. – 1998r.
Leokadia Kłos – główna księgowa
1994r. – 1999r.
Gertruda Małgorzata Świerszcz - pedagog
2001r. – 2003r.
Janina Matuszak – pracownik obsługi
1987r. – 2003r.
Halina Biłyk - pedagog
1987r. – 2004r.
Joanna Wichlińska-Pakirska – socjoterapeuta, psycholog
2003r. – 2008r. socjoterapeuta
2008r. – 2012r. psycholog
Aleksandra Jagła – psycholog
2012r. – 2013r.
Joanna Cegła – psycholog
2013r. – 2014r.
Wioletta Kępiszak – pedagog
2013r. – 2015r.
Maria Kalinowska – samodzielny referent
1987r. – 2016r.
Ewa Gabrysiak – psycholog
2015r. – 2016r.
Patrycja Laskowska – psycholog
2016r. – 2017r.
Izabela Bielecka – pedagog
2013r. – 2015r.
2016r. – 2018r.